Automatyczne Nawadnianie Ogrodu:

            Dlaczego warto zamontować system nawadniania
                     -jakie korzyści uzyskamy:

 • Zachowamy naturalny wygląd ogrodu.System Nawadniania to dyskretne podlewanie,bez wijących sie węży i zraszaczy.Zraszacze wynurzają sie tylko podczas pracy, po czym znikają bezszelestnie w trawie.Możemy kosić trawę , grać w piłę ,zapraszać gości na nasz trawnik , bez koniecznośći chowania węży.
 • Podlewanie precyzyjne ,dostosowane do wymogów poszczególnych roślin, zgodnie z projektem nasadzeń i powierzchnią trawnika.Woda jest dostarczana w te miejsca gdzie jest najbardziej potrzebna .
 • Oszczędność wody.Zraszacze możemy zaprogramować na pracę w nocy,kiedy straty wody z powodu parowania są mniejsze .Często woda pobierana w nocy jest bardziej dostępna i tańsza np.przy zastosowaniu własnej pompy i tańszej energi w nocy .
 • Oszczędność naszego czasu -ogród zawsze będzie wyglądał efektownie , nawet gdy nie mamy w danym dniu czasu na podlewanie , wyjedziemy na wakacje lub często jesteśmy nieobecni.
 • Podniesienie materialnej jakości domu.System wynurzalny jest dodatkowym medium , zwiększającym wartość posesji.
 • Jak wynika z obserwacji systemu nawadniania zraszacze pulsacyjne bijakowe skutecznie wypłaszają krety z ogrodu........
 • Prestiż -pięknie utrzymany ogród z jego bują zielenią cieszy oko nie tylko właściciela

                           Porady instalacyjne:

 

                                     Odpowiednio zaprogramowany system nawadniania, zapewnia prawidłowy rozwój roślin i trawników w twoim ogrodzie.

                               Podstawowe zalety systemu nawadniania:

  • OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY - automatyczne nawadnianie jest ekonomiczne. Nawadnianie umożliwia kontrolę ilości zużytej wody i podlewania w okresach najmniejszego nasłonecznienia, co ogranicza odparowanie wody.

  • LEPSZA SKUTECZNOŚĆ - automatyczne systemy nawadniania są ekologiczne. Ilość wody zużywanej do podlewania jest dobrana najbardziej odpowiednio, by dobrze odżywić rośliny w twoim ogrodzie, co korzystnie wpływa na ich wygląd i rozwój.

 • OSZCZĘDNOŚĆ CZASU - nawadnianie ogrodu jest wygodne. Odpowiednie zaprogramowanie, zwalnia Cię z obowiązku ręcznego podlewania roślin, dzięki czemu oszczędzasz czas. Nie musisz już także przejmować się rozwijaniem węży oraz przestawianiem i regulacją zraszaczy.

                         1. Realizacja projektu systemu nawadniania

 • Narysuj plan ogrodu w skali. Możesz wykorzystać posiadaną mapkę geodezyjną. Zaznacz: miejsce ujęcia wody, drzewa, rabaty, podjazdy, ścieżki, oczko wodne, elementy małej architektury itp.

  • Zmierz ciśnienie. Poproś o informację od dostawcy wody, np. zakładu wodociągowego lub zmierz ciśnienie sam ciśnieniomierzem przymocowanym do kranu. Pamiętaj, że ciśnienie wskazane na manometrze przy zamkniętym kranie jest ciśnieniem statycznym. Przy odkręconym kranie jest to ciśnienie dynamiczne. Do wykonania projektu nawadniania niezbędne jest podanie ciśnienia dynamicznego. Kiedy nie ma możliwości uzyskania wyniku ciśnienia dynamicznego, ciśnienie statyczne możemy pomnożyć przez wartość 0,75. Jest to wartośc umowna.

 • Posiadając wszystkie powyższe informacje, możesz zwrócić się do nas z prośbą wykonania kosztorysu za darmo. W przypadku realizacji systemu nawadniania przez naszą firmę, projekt instalacji nawadniającej GRATIS.

2. Elementy automatycznego systemu nawadniania

  • Sterownik systemu nawadniania - występują różne sterowniki do nawodnień. Podstawowymi różnicami są ilość obsługiwanych sekcji (elektrozaworów), wykonanie wewnętrzne i zewnętrzne oraz napięcie sterujące (24V lub 9V).

  • Instalacja sterująca-rozdzielcza - w skład której wchodzą skrzynki do elektrozaworów, ujęcie wody,elektrozawory, czujniki deszczu, przewody elektryczne do podłączenia sterownika z elektorzaworami.

  • Złączki - do budowy systemu nawadniania wykorzystuje się ącza skręcane oraz "na wcisk" różnych średnic. Są to kolanka, złączki proste, trójniki, mufy, korki.

  • System doprowadzający wodę - rury z polietylenu, puszki poboru wody, kraniki.

 • Zraszacze - rozróżniamy podstawowe dwa typy. Zraszacze statyczne (głowice deszczujące, korpusy, krótkiego zasięgu) oraz zraszacze rotacyjne (turbinowe, średniego i dalekiego zasięgu). Zraszacze statyczne znajdują zastosowanie na powierzchniach, których promień nie przekracza 5 m. Zraszacze rotacyjne stosuje się na powierzchniach, których promień miesci się w zakresie od 6 m do 16 m. Zraszacze dalekiego zasięgu mają promień 30 m. NIE NALEŻY używać w jednej sekcji zraszaczy z dyszami statycznymi i zraszaczy turbinowych, ponieważ znacznie różnią się one wypływami wody, co może doprowadzić do zróżnicowania opadów wody w różnych częściach ogrodu, a więc nierównomiernego nawadniania.

3. Konserwacja

  • Jeżeli produkty nie posiadają automatycznego odwodnienia, należy sprawdzić, czy system jest opróżniony. Opróżnienie systemu nawadniania z wody najlepiej wykonać sprężonym powietrzem, poprzez podłączenie sprężarki na początku układu.

 • Nasza firma świadczy usługi konserwacyjne i serwisowe systemów nawadniania.
Strone projektował Zbigniew Całczyński :)